płot drewniany

Płot drewniany – dlaczego warto go mieć

Modny płot drewniany

Płoty są dość istotnym elementem każdej posiadłości. Znaczenie mają tutaj nie tylko względy estetyczne, ale i funkcjonalne. Materiałów, z których buduje się płoty jest obecnie mnóstwo. Jednak to drewno pozostaje jednym z najbardziej pożądanych i wartościowych wyborów. Był czas, kiedy płot drewniany nieco odszedł w zapomnienie. Kojarzył się bowiem ze staroświecką, niepraktyczną konstrukcją. Obecnie płot z drewna wraca do łask i otacza nieruchomości zbudowane w różnych stylach. Nie ma przy tym znaczenia czy są to domy z bala, czy nowoczesne budynki murowane.

Zalety ogrodzenia z drewna

Coraz więcej osób przykłada wagę do ekologii. W budownictwie cenione są więc materiały naturalne, a odchodzi się w miarę możliwości od tworzyw sztucznych. Drewno jest materiałem odnawialnym, a to czyni go jednym z bardziej ekologicznych wyborów. Dodatkowo produkcja płotów drewnianych ma zwykle znacznie niższy ślad węglowy w porównaniu do innych materiałów. W związku z tym płoty drewniane świetnie wpisują się w trend eko. Drewno doskonale komponuje się z otoczeniem ogrodu oraz wprowadza ciepłą, przyjazną atmosferę.

Każda deska drewniana jest inna – ma unikalny rysunek i barwę. Dzięki temu płot drewniany jest niepowtarzalny. Natomiast własnoręczne malowanie czy impregnacja może nadać mu jeszcze bardziej indywidualnego charakteru. Przy tym drewno jest materiałem łatwym w obróbce. To oznacza, że producenci są w stanie zaoferować mnóstwo różnych wzorów, a nawet wykonanie ogrodzenia według konkretnego projektu inwestora. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarówno główny płot, jak i małe płotki drewniane w ogrodzie przygotować w tym samym stylu.

Zbudowanie ogrodzenia, to dopiero pierwszy krok. Bardzo ważne jest też w późniejszym okresie użytkowanie takiego płotu. Na przestrzeni lat zdarzają się różne sytuacje, kiedy płot może ulec uszkodzeniu. Tutaj także można liczyć na zaletę drewnianego ogrodzenia. Sztachety drewniane można bowiem wymieniać pojedynczo, bez konieczności demontażu całego przęsła. To bardzo duża przewaga nad ogrodzeniem metalowym. Naprawa jest dość szybka, a do tego zdecydowanie mniej kosztowna.

Kompozycje z drewna

Drewno jest tak uniwersalnym materiałem, że szkoda by było nie wykorzystać go do innych realizacji w ogrodzie. Pięknie wykonane furtki drewniane, to must have każdego ogrodzenia. Mogą się one również znaleźć w głębi ogrodu, gdzie oddzielą część rekreacyjną od ogródka warzywnego bądź innych sekcji.

Wiele roślin ogrodowych wymaga właściwego podparcia. Pomogą w tym pergole oraz mniejsze kratki drewniane. Nie tylko wesprą rośliny, ale też doskonale skomponują się z drewnianym płotem. Każdy dobry producent płotów drewnianych posiada w swojej ofercie dodatki, które uczynią ogród miejscem pięknym i funkcjonalnym.

9 miesięcy ago